ТОП 5 методів як почистити водонагрівач від накипу в домашніх умовах
Водонагрівач – один із найбільш затребуваних побутових пристроїв. Бойлер забезпечує будинок, офіс, медичний заклад, спортивний комплекс тощо гарячою водою, а отже, сприяє підвищенню комфорту користувачів. За останні кілька років електричні прилади сильно зробили крок вперед у технічному плані. Бойлери стали економнішими, довговічнішими, безпечнішими, функціональнішими та компактнішими. Але, як і раніше, потребують догляду. Зокрема, пристрої необхідно постійно чистити від накипу, допомагаючи таким чином запобігти дорогому ремонту.
Коли та для чого чистити водонагрівач
Чищення бойлера від накипу відбувається відповідно до рекомендацій виробника. Правила експлуатації та догляду прописані в технічних документах до кожного пристрою. Але техніка і сама здатна підказати власнику, коли настав час провести обслуговування.
Про необхідність організувати чистку водонагрівача говорять такі сигнали:
- збільшення часу нагріву води, порівняно з часовими витратами в новому стані
- пристрій часто вмикається/вимикається
- можна помітити перегрів бака просто доторкнувшись до обладнання
- температура води відрізняється від зазначеного на індикаторі показника
- збільшилися рахунки за електроенергію
Регулярний догляд допоможе продовжити термін експлуатації обладнання, допоможе зробити його економним і безпечним.
Як часто потрібно чистити нагрівальний бак
Регулярність залежить від такого показника, як жорсткість води. За нормального значення чистка водонагрівача може бути організована приблизно один раз за три роки експлуатації. Якщо вода дуже жорстка, то позбавлятися від накипу варто щорічно. Уточнити періодичність допоможе елементарний аналіз води в лабораторії. Провівши аналіз, можна дізнатися хімічний склад води, склавши план обслуговування водонагрівача. Важливо знати, що навіть 1 мм накипу призводить до збільшення споживання електроенергії на десять відсотків. Якщо товщина накипу дійде до 10 мм, споживання підскочить вище 50%.
Очищення бойлера вдома
Почистити бойлер можна механічним і хімічним методом. Перший вимагає слюсарської навички. Якщо досвіду і достатнього обсягу знань немає, краще довірити цю справу професіоналу. А з хімічним способом розбереться навіть новачок. Процедура може проходити з розбиранням пристрою або без нього.
Хімічне чищення бойлера без розбирання – за допомогою кислотної рідини, яку можна приготувати своїми руками або купити в господарському магазині. Заливати рідину варто в спустошений на 2/3 бак, через лійку, вставлену в шланг. Своєю чергою шланг накручується на вхідний патрубок. Приблизно через 6 годин, хімічний склад, який вже роз’їв накип, зливається, а бак промивається.
Хімічне очищення з розбиранням – для запущених випадків, коли накип практично повністю оволодів баком. Хімічна рідина заливається в демонтований бойлер через отвір від викрученого фланця з ТЕНом. Розчин має бути без хлору.
Підготовка інструментів і водогрійного обладнання
Для того, щоб організувати та провести чистку знадобляться такі інструменти: плоскогубці, розвідний ключ, набір гайкових ключів і викрутки (пряма і фігурна). Також, варто подбати про наявність наждачного паперу і ножа. Не варто забувати та про розчин. Для приготування рідини власними руками знадобиться два літри води, 500 г лимонної кислоти або 40 мл оцту. Підготовка бойлера передбачає відключення пристрою від мережі, злив води, часткове або повне розбирання. Усе залежить від того, який вид видалення накипу було обрано.
Зливаємо воду правильно
Недостатньо просто повернути вентиль гарячої води і почекати, поки бак спорожніє. Нагріта вода витікає, а холодна автоматично заповнює порожнечу, що утворилася всередині бака. Недостатньо буде і перекрити кран на вході. Злити воду можна тільки через трубку подачі, забезпечивши при цьому, забезпечивши приплив повітря, який запобіжить утворенню вакууму.
Як правильно демонтувати нагрівач?
Демонтаж нагрівального елемента не можна виконувати на обладнанні, увімкненому в мережу. Процес проходить у кілька етапів:
- зняти декоративну кришку в нижній частині бака
- від’єднання електричних проводів і заземлювального провідника від клем
- викручування болтів, що закріплюють фланець водогрійного елемента
- демонтаж нагрівача з бака
Буває, що шар накипу настільки щільний і об’ємний, що нагрівач дістати не вдається. Тоді доведеться демонтувати весь нагрівач, укладати його на підготовлену тканину й акуратно діставати нагрівач.
Чищення бака
Коли ТЕН витягнуто, настав час для чищення бака. Сильний накип усувають, вигрібаючи пласти вручну. Далі, варто оглянути емальовані поверхні і промити їх водою. Слизовий наліт видаляється легко і просто за допомогою тканини або губки. Припустимо застосування мильного розчину або сильнішого спеціального засобу – антиналіт. ТЕН очищається спочатку ножем, відскрібаючи серйозні шматки накипу. Після, нагрівальний елемент поміщається в спеціальний розчин і очищається від залишків наждачним папером.
Усунення неприємних запахів
Неприємні запахи в баку стають очевидним наслідком застояної води в замкнутому просторі. У воді є мікроорганізми, які розмножуватимуться швидкими темпами, щойно припиниться постійна циркуляція води. Щоб позбутися дискомфорту, який заподіює запах, необхідно просто включити режим роботи бойлера на найвищих температурах. Після того як вода прогріється, не варто позбутися запаху, наповнивши його свіжою.
Складання техніки
Збирати бойлер необхідно у зворотному напрямку від розбирання. Щоб не забути, що і де знаходилося і чим прикручувалося, можна записувати порядок дій або замальовувати схему на папірці. Це допоможе уникнути помилок, особливо, якщо робота з водонагрівачем – абсолютно новий досвід. Після виконання робіт, обов’язково проводиться перевірка герметичності та працездатності обладнання.
Які засоби підходять для очищення водонагрівача
Нестачі в хімічних засобах для очищення поверхонь від накипу в магазинах немає. Підібрати розчин не складе особливих труднощів. Заборонено використовувати порошкові засоби для чищення, абразивні засоби, а також їдкі рідини, які призначені для водостічних труб. Не можна чистити водонагрівач хлором, піском або абразивним молочком.
Ідеальним стане розчин, приготований своїми руками. Для цього підійде вода з оцтом, у співвідношенні 5:1, лимонна кислота або звичайний засіб для чищення чайників.
Чищення бойлера з сухим ТЕНом
Сухим називається нагрівальний елемент, який повністю ізольований від контакту із зовнішнім середовищем спеціальною склянкою – керамічною колбою. Нагрівачі із закритими ТЕНами вважаються найбезпечнішими та найдовговічнішими. Чищення сухий ТЕН не потребує, оскільки не має контакту з водою. Очищати в бойлері з сухим принципом нагріву води доведеться тільки захисний стакан.
Методи очищення не змінюються. Підійде чистка бойлера лимонною кислотою, оцтовим розчином та іншими м’якими за своїм складом рідинами. Також не варто забувати про те, що на увагу заслуговує і бак нагрівача, який, незалежно від того, який тип нагрівального елемента встановлений у бойлері, потребує постійного очищення.